Viking Mitolojisi

konu ayracı
viking-mitoloji
konu ayracı

YGGDRASİL


yggdrasil
Yggdrasill okunuşuyla Üggdrasill. Viking mitolojisinde, kökleri dünyanın merkezine kadar uzanır. Dokuz dünya’yı birbirine bağlayan ve koruyan dişbudak ağacıdır. Hiçbir mevsimde yaprakları solmaz ve düşmez, daima yeşildir ve gövdesi devasa büyüklüktedir. Ygggdrasilin başlangıcı MIDGARD yani insanların yaşadığı yer olasa da kökleri, Hel, Niflheim ve Muspelheim’e kadar uzanır. Asgard, Alfheim ve Vanaheim, Yggdrasil’in dallarında dinlenirler. Ağacın dalları arasında dört geyik gezinir ve tomurcukları yer, dört rüzgarı temsil ederler. Kökleri Nidhogg ve diğer yılanlar tarafından kemirilmektedir.
Ragnarok (kıyamet) günü geldiğinde, ateş devi Surtr tarafından yggdrasil ateşe verilecektir.
konu ayracı

ASGARD


asgard
Asgard, savaş tanrılarından Aesir’ın evi. Dokuz dünyadan biridir. Evrende en yüksek seviyede bulunur ve Yggdrasil’in en üst kademesinde yer alır. Bu yerde Alfheim, Vanaheim ve Valhalla bulunur.
konu ayracı

VALHALLA


Valhalla
Valkyrieler, savaşta onurlarıyla ölmüş vikingleri geldiği, Odin’in yönettiği salondur. Asgard’da bulunmaktadır. Her gün eğlenceler olur.Her Vikingli zafer dolu şanlı hikayelerini anlatır. Tanrılarla birlikte oturup yemek yer, sohbet eder ve eğlenir. Bu salonun 540 kapısı vardır. Kirişleri mızraktan, çatısı kalkanlardan oluşmuştur. Batı kapısında bir kurt ve bir kartal dolaşır.
Ragnarok (kıyamet) geldiğinde her kapıdan omuz omuza ilerleyen 800 viking savaşçısı çıkacaktır.
konu ayracı

ODİN


odin
Odin en büyük ve yüce tanrıdır. Savaş ve bilgelik tanrısıdır. Kendi hayatını bilgiye adamış kişidir. Asgard’da ki salonu olan Valhalla’da tahtı bulunur. Bu tahttan dokuz dünyada olup biten her şeyi görür ve izler.Yeryüzüne ve gökyüzüne hakimdir, isterse kartala dönüşebilir. Odin’in sadece güneş gibi parlayan tek bir gözü vardır. Diğer gözünü Bilgelik Kuyusundan içebilmek için feda etmiş ve sonsuz bilgi elde etmiştir.Valkyries isimli habercileri vardır.
Simgeleri, hiç hedefini ıskalamayan mızrağı Gungnir, her dokuzuncu gecede yeni sekiz yüzüğü ortaya çıkaran yüzüğü Draupnir ve sekiz ayaklı atı Sleipnir’dir. Sleipnir suda ve karada gidebilir ayrıca iki kuzgunu vardır.Bu kuzgunlar ona dünyadan haberler getirir. Kuzgunlardan birinin adı Huginn (düşünce) ve diğerinin adı Muninn’dir (hafıza).Ayrıca yanında Freki ve Geri adında iki tane kurt eşlik eder.
Ragnarok (kıyamet) günü geldiğinde, Fenrir Odin’i öldürecektir.
konu ayracı

THOR


thor
Thor, tanrılar arasında en güçlü kişidir. İki sihirli nesneye sahiptir. Bu nesnelerden biri Mjöllnir’dir. “Miyölnir” diye okunur. Mjöllnir, adının anlamı “parçalayıcı” olan kocaman bir çekiçtir. Çekici Brokk ve Eitri isimli iki cüce kardeş yapmışlardır. Çekiç yapılırken Loki sinek kılığına girip cüceleri ısırarak rahatsız edince bir kaza olmuş, çekicin sapı kısalmıştır.
Bu iki cüce ayrıca bu çekice birçok farklı özellik vermiştir. Çekiç, Thor’un onu kolayca saklayabilmesi için küçülebilir. Ayrıca bir bumerang gibi, bir düşmana atılınca düşmana tüm gücüyle çarpar ve sahibinin ellerine geri döner. Thor kılık değiştireceği zaman çekici ile kendi yörüngesinde hızlıca döner. Fırtınaları çekici ile kontrol eder, yağmurları onunla yağdırır. Çekici ile evlilikleri ve nesneleri de kutsayabilir.
Onun güçlü olmasını sağlayan bir diğer sihirli nesne de altın bir kemerdir. Bu kemeri takar takmaz gücü ikiye, hatta üçe katlanır.
Midgard’daki korkunç yılan Jörmungand, Odin’in kardeşi olmayı başarır. Thor onunla mücadele eder ve onu öldürür. Ancak yılan suya devrilmeden önce kuyruğunu Thor’a vurarak zehirinin ona bulaşmasını sağlar ve Jormungand ile Thor beraber ölürler.
konu ayracı

FREYR


FREYR
En önemli tanrılardan biri olan Freyr; yağmuru, güneşin parlayışını, tarım ürünlerini yönetirdi. Vanir’den birisi olan Freyr; deniz tanrısı Njörd’ün oğlu ve Freyja’nın erkek kardeşidir.
konu ayracı

FRIGG


Frigg
Odin’in karısı ve en güzel tanrıçadır. Güzellik ve aşk tanrıçasıdır. Vikingli kadınlar doğumlarının iyi geçmesi ve çocuklarını kutsaması için ona dua eder ve yanlarına çağırır.
konu ayracı

LOKİ


Loki
Loki, kötülük tanrısıdır. Şekil değiştirme yeteneğine sahiptir. Loki’nin Angrboda ile evliliğinden Jormungandr, Fenris/Fenrir ve Hel adında çocukları vardır.Sigyn ile olan evliliğinden ise Narfi ve Vali adlı iki çocuğu bulunmaktadır.
Ragnarok (kıyamet) geldiğinde, Loki Odin’in oğlu Heimdall ile dövüşecek, bu dövüşün galibi olmayacak ve her ikisi de savaşta ölecektir. Ragnarok’un ardından yeni yaşam başlayacaktır.
konu ayracı

VALKYRİES


valkyries
Valkyries’ler kanatlı yaratıklardır. Odin’in emrinde çalışırlar. Kim savaşta onuruyla ölürse, onu Valhalla’ya Odin’in salonuna götürmekle görevlidirler. Çoğu figürlerde kadın olarak gösterilirler.
Ragnarok (kıyamet) geldiğinde Valkyries’lar tanrılara yem olacaktır.
konu ayracı

MİDGARD


midgard Ölümlülerin yaşadığı yere verilen isimdir.Etimolojik anlamının “orta dünya” olduğu söylenebilir.Kimsenin geçemeyeceği bir okyanus ile çevrelenmiş olarak, Yggdrasil’in ortasında bir yerlerde olarak betimlenir. Midgard’ı çevrelen okyanusta Jormungand isimli büyük deniz canavarı yaşar.
konu ayracı

HEL


hel Hel, Loki’nin kızı, Fenris’in kızkardeşi ve ölüler ülkesi’nin kraliçesidir.Yer altı dünyası anlamına da gelir. Aynı Yunan mitolojisindeki Hades gibidir.
konu ayracı
     
 • 30.04.2013
 • İskandinav mitoloji ,İskandinav mitolojisi ,Viking Mitoloji ,Viking Mitolojisi ,Vikings 2. Sezon 1. Bölüm izle ,Vikings 2.sezon

 • 2 yorum Viking Mitolojisi

  1. Cem Çınar 23:13
   Cevapla

   merhabalar, bir süredir iskandinav mitolojisi üzerine çalışıyorum ve eğer mümkünse, size zahmet vermeyeceksem, türkçe çevirisi olan kitap ya da belgesel önerebilirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

  2. Cem Çınar 23:15
   Cevapla

   merhabalar, bir süredir iskandinav mitolojisi üzerine çalışıyorum, mümkünse kitap ya da belgesel önerisinde bulunabilirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  YUKARI

  TWITTER

  Tweet
  Yükleniyor